A Varázslatos Világ – Virtuális Asszisztensek és robotok összefonódása a modern munkahelyeken.
Én még az analóg világba születtem bele, s nőttem föl a technológia fejlődésével, az internet, számítógépek megjelenésével. Informatika szakkörre a bejutás csak fiúk számára volt természetes. A főző szakkör helyett azonban egy lány osztálytársammal mi vettük a bátorságot és beiratkozunk a számítástechnika szakkörre. Mai napig tisztán emlékszem a tanár döbbent arcára az első foglalkozás elején, s nyíltan közölte is velünk, hogy menjünk haza, mondván nekünk semmi keresni valónk itt… Minket nem sikerült eltántorítani. Így csak azt a feltételt szabta, hogy a gép közelébe nem ülhetünk. A fiúk mögötti sorból leshettük csak a monitort.
Ma már ez hihetetlennek hangozhat, hisz mindennapi életünk része a számítógép, mobiltelefon, internet, a különböző Office programok készség szintű ismerete pedig elengedhetetlen. Ebben a cikkben felfedezzük, hogyan fonódik össze a virtuális és a fizikai munkaerő a modern munkahelyeken, és milyen hatásokkal járhat ez az összefonódás a mindennapi életünkre.
Azok a virtuális asszisztensek, akiket Egyesületünk összefog, nem robotok, hanem hús-vér emberek, akikben az a közös, hogy online módon támogatják a tőlük segítséget kérő vállalkozókat, vállalkozásokat. Ám ezen online munkatársak munkáját is megkönnyítik a modern technológia által felkínált robotok.
Talán a VA-k között legelterjedtebb ilyen robot manapság a ChatGPT – ahogy ez az Év virtuális asszisztense verseny nevezőinek válaszaiból is jól látszik –
(magunk részéről mi fél szemmel követjük a Bard-ot és a Gemini-t is), hisz ingyenesen elérhető és ha jól adjuk meg a prompt-ot, akkor kiváló segítség. Természetesen nem helyettesíti az embert ez a lehetőség sem, de növelheti a hatékonyságot. Az optimalizáció jegyében érdemes keresgélni a különböző robotok, megoldások között, hogy megkönnyítsük a saját életünket, munkánkat.
Egyszerűsítés a VAME életében
Egyesületünk célja, hogy támogassa a hazai virtuális asszisztensek munkáját, hogy szolgáltatásuk minél magasabb szintű legyen. Ennek érdekében folyamatosan dolgozunk a háttérben olyan termékek fejlesztésén (pl. a szerződés sablonok), melyek ezt a célt szolgálják. Biztosan előfordult már Veled is, hogy kaptál egy hatalmas xls adatbázist, amiben különböző varázslatokat kellett végrehajtanod. Jó virtuális asszisztensként ilyenkor a legtöbben elkezdünk YouTube-on tutorialokat keresni, hogy milyen függvénnyel tudjuk a legeffektívebben megoldani az adott feladatot. Angol nyelven rengeteg tutorial van a legkülönfélébb függvényekkel. Azonban biztosan szembesültél Te is azzal a problémával, hogy a magyar xls nem reagál az angol “vlookup” függvényedre bárhogy is próbálod őt rávenni erre, kiírja a cellában, hogy #NÉV? Ennek megoldására már jó ideje rajta van a “VAME To-do-lista”-n, hogy összeállítsunk egy xls cheat sheet-et, amiben összeszedjük a függvények angol-magyar megfelelőjét.
Néhány hete kereste föl Bátonyi Bálint szervezetünket, hogy szeretné támogatni a munkánkat és szívesen fejleszt nekünk robotokat, amik megkönnyítik a munkánkat. Kapva kaptam az alkalmon, s vázoltam neki egy aktuális problémát, amiben ő talán segíthet. Ez pedig nem volt más, mint az angol függvények magyar megfelelője “szótár” az xls-ben.
Bátonyi Bálint bemutatkozóját így fogalmazta meg az AI :
“Itt van Bálint, az adózás nagymestere, aki 15 évnyi tapasztalattal nyomja a szekeret az adóvilágban. Egyben a pénzügyi robotika és tech guruja is, aki az innováció híve. Ő az, akinek a fejében mindig szikrázik valami új ötlet, és aki a csapatban mindig azt mondja: “Persze, megcsináljuk!” Jövőbemutató hozzáállás és egy igazi csapatjátékos – Bálint, aki mindig a nagy képet látja.”
A “Persze, megcsináljuk” attitűd a problémafelvetésemre is azonnal működött és már másnap kaptam tőle egy olyan robotot, amit a saját xls-embe integrálva bármikor egy gombnyomással használhatok és akár több ezer kijelölt cellában lefordít 444 ismert párt és ki is számítja a függvényeket. – szerintem nagyon menő és lényegesen lerövidíti a folyamatokat. Nálam már bent is van az xls-ben, így tényleg csak egy kattintás.