Barion Pixel

Ezért fontos az ergonómia, ha virtuális asszisztens vagy

Sokan azt gondolják – és néhány virtuális asszisztens posztjai meg is erősítik ezt a tévhitet –, hogy a VA-k függőágyból, tengerparton, a panellakás erkélyén felállított napernyő alatt, vagy egy menő kávézó foteljében ülve lattet kortyolgatva dolgoznak, ez azonban ritka. És inkább Insta varázslat, mint valóság.

Igazából a legtöbben otthonról végzik a munkájukat és több órán keresztül ülnek a számítógépük előtt a konyhaasztalnál, a fotelben, vagy bárhol. Éppen ezért számukra is kiemelten fontos az ergonómia. De hogyan teremthető meg a megfelelő munkakörnyezet, és mire érdemes odafigyelni? Lássuk! 

De miért fontos az otthoni ergonómia?

Ezt a cikket otthonról írom, egy hatalmas íróasztalon levő laptopon. Külön dolgozószobában, megfelelő fényekkel, szuper székkel, kellemes munkakörnyezetben (még egy illatosító is van mellettem). Az ergonomikus, kényelmes munkakörnyezet azért fontos számomra, mert így a munkámra tudok koncentrálni, semmi nem zavar és a komfortos környezetben produktív vagyok és stresszmentes. Nincs semmi, ami elvonná a munkáról a figyelmemet, el tudok mélyülni benne.

Ha te is sokat dolgozol otthonról, órákon át ülsz a számítógép előtt, akkor számodra az ergonomikus munkakörnyezet nem luxus, hanem szükségszerűség, amely segít elkerülni a nyak-, hát- és csuklófájdalmakat, valamint azt, hogy estére vörösben ússzon a szemed, mert megerőltetted.

Bontsuk ki a fogalmat: mi az ergonómia a virtuális asszisztenseknek?

Mi sem szeretjük a megfoghatatlan fogalmakat, konkretizáljunk. Az ergonomikus munkakörnyezet lényege, hogy a munkavégzés közben minden testhelyzet és mozdulat természetes legyen, minimális terhelést róva az ízületekre, izmokra és csontokra.

A fentiek miatt egy virtuális asszisztensnek különösen oda kell figyelnie az ülőmunka során használt eszközök – szék, íróasztal, monitor, billentyűzet és egér – helyes beállítására. Az ergonómia kulcsa egyébként az apró részletekben rejlik (nem feltétlen fontos mindenféle ergonomikus címkékkel felcímkézett hatszoros árú termékeket venni).

Kényelmi aranyszabályok

Van egy aranyszabály. Példán keresztül könnyű megérteni. Tételezzük fel, hogy „Klári” virtuális asszisztens 180 centi magas és 90 kilós. Tegyük a másik oldalra Bettit, aki 165 centi és 50 kiló.

Teljesen egyértelmű, hogy a két virtuális asszisztensnek más és más az igénye. Sőt, valójában mindenkié, hiszen minden ember teste más, így az, ami az egyik embernek kényelmes, nem biztos, hogy a másiknak is megfelelő. Azonban léteznek olyan általános irányelvek, amelyeket érdemes betartani. Az optimális testtartás, a képernyő elhelyezkedése (ismerünk olyan VA-t aki konkrétan félig fekve, a hasára tett laptoppal dolgozik, emiatt gyakran beáll a nyaka), valamint az, hogy mindent könnyen elérj, ilyenek. További aranyszabály az, hogy rendszeresen mozogj, állj fel 5 percre óránként.

Na, de lássuk a pontos itinereket.

A nyakad és a fejed pozíciója

Oké, furán hangzik, mert a nyakadat nem feltétlenül tudod „helyesen tartani”. Szóval a fejed a lényeg. Fontos tudni, hogy a helytelen fejtartás – például, ha túl sokáig lefelé vagy felfelé nézel – megterheli a nyaki izmokat, és nyakizom-fájdalomhoz, merevséghez, vagy akár krónikus problémákhoz is vezethet.

Oké, hogyan tarthatod a fejedet helyesen? Íme egyetlen bekezdésben 4 aranytanács.

Azért, hogy ne terheld meg a nyakad és a fejed, a monitort úgy kell elhelyezni, hogy a felső széle szemmagasságban legyen, így a tekinteted enyhén lefelé irányul, ami a legtermészetesebb a nyak számára. A képernyő ideális távolsága 50-70 cm. Ez az a távolság, amikor sem előrehajolni nem kell, sem hátra, elvileg tökéletesen látod. Fontos, hogy egyenesen ülj, és tartsd a fejed természetes, egyenes helyzetben, mintha egy képzeletbeli vonal húzódna a füleid és a vállad között. Ha laptopot használsz, használj laptop emelőt vagy néhány könyvet a pontos magasság beállítására (enélkül nehéz lesz hisz az asztalod 80 centi a laptop 25 te pedig egy széken eleve 130 centi magas vagy), és egészítsd ki külön billentyűzettel, ne a cuki kis laptopgombokat akard nyomogatni.

Milyen messze legyen a monitor?

Körülbelül 50-70 centiméterre Ettől eltérhetsz, ha például grafikai munkát végzel, ami extrém precíz, de inkább ne tedd. Az 50-70 centi kb. egy karnyújtás. Ha így teszel, ilyen messze van, tökéletes lesz. Nem terheled a nyakad, a vállad, a kezed és az egér is elfér, nem fáj majd a hátad.

Hol legyen a kezed és a csuklód?

Sokan bele sem gondolnak, hogy ez milyen fontos, pedig az. Amikor a billentyűzetet és az egeret használjuk, a csuklónknak egyenes, természetes helyzetben kell lennie. Ez segít elkerülni a rá nehezedő nyomást, amely hosszú távon ínhüvelygyulladáshoz vagy alagút szindrómához vezethet.

Íme, a szokásos egy bekezdés 4 tanács:

  • Ügyelj arra, hogy a csuklód egyenes maradjon, és ne hajoljon sem lefelé, sem hátrafelé – ideális esetben egy vonalban legyen a kézfejeddel és az alkaroddal.
  • Az ergonomikus billentyűzetek és egerek (bár elsőre furák) segítenek, érdemes őket kipróbálni.
  • Fontos, hogy a csuklód ne legyen hosszú ideig a levegőben (az is hosszú idő amikor gépelsz és a billentyűzet felett tartod, hiszen 8 óra alatt az akár egy órányi is lehet, az meg olyan mintha 1 órán át a levegőben tartanád: megterhelő): egy puha csuklótámasz, például gélpárna vagy összehajtott törülköző megfelelő alátámasztást nyújthat.
  • Az egér legyen könnyen elérhető helyen, hogy elkerüld a karod vagy csuklód felesleges megterhelését.

Hogyan ülj?

Van egy olyan mítosz, hogy 90 fokban kell ülni. Tudod, egyenes derékkal, merőlegesen a székre. Ez egyrészt lehetetlen, másrészt kényelmetlen. Kell egy megfelelő szék. A megfelelő szék olyan, amely támogatja a gerinced természetes ívét. A szék magassága is fontos (nem véletlen állítható). Az ideális az, amikor a talpunk úgy van a padlón, hogy eközben a térdeink 90 fokban vannak. Ha derékfájós vagy szuper lehet egy támasz.

Valójában ennyi munkahelyi ergonómia-alap már elég, ha ezekre odafigyelsz sokkal többet tettél az egészségedért és a kényelmedért, mint sokan mások. (És nem kell majd havonta masszőrhöz járnod különböző problémák, fájdalom, beállt izomcsomók, beszűkült nyaki mozgástartomány miatt).

Ha úgy gondolod, hogy hasznos volt a bejegyzés, oszd meg bátran. Forrásként kérlek tüntesd föl ezt a cikket aktív linkkel! Köszönjük szépen.

További cikkek

Karácsonyi ajándékötletek az ügyfeleknek

Karácsonyi ajándékötletek az ügyfeleknek

Karácsonyi ajándékötletek az ügyfeleknek A (karácsonyi) ajándékozás nem csupán szokás, hanem eszköz is lehet a munkakapcsolatok erősítésére. De mikor és hogyan érdemes figyelmességet tanúsítani? Ebben a cikkben azt beszéljük meg, hogy virtuális asszisztensként vajon...

Mennyire vannak leterhelve a virtuális asszisztensek?

Mennyire vannak leterhelve a virtuális asszisztensek?

Mennyire vannak leterhelve a virtuális asszisztensek? Az a hír járja, hogy a virtuális asszisztensek a saját idejükben és a saját feltételeik szerint dolgoznak, annyit amennyit szeretnének és annyira vannak leterhelve amennyire számukra kényelmes. Ez áll az egyik...

Érvek az önéletrajz mellett és ellen: VA-ként

Érvek az önéletrajz mellett és ellen: VA-ként

Érvek az önéletrajz mellett és ellen: VA-ként Küldjek vagy ne? A téma amelyik folyamatosan heves vitát generál a szabadúszó közösségekben. Amíg egyesek szerint az önéletrajz helytelen és indokolatlan, mások úgy vélik, hogy teljesen elfogadható igény, amely segíti a...