Barion Pixel

Unatkozó anyukák, olcsó megoldások, tudás nélkül: tényleg ilyen egy VA?

Előző cikkünkben már elárultuk mi adja az apropóját, hogy ezzel a témával mélyebben foglalkozzunk. Először ezt olvasd el, majd folytasd itt.

“A virtuális asszisztens egy unatkozó, más munkát nem találó anyuka”. “Olcsón dolgozik, mert nincs különleges tudása, ha lenne, már biztosan lenne normális munkája”. “Egyébként meg nincs is ilyen szakma, nem is tudom, mivel lehet őket megbízni, milyen feladatokat tudnak elvégezni.”

Ha valaha hallottál már a virtuális asszisztensekről (vagy VA akarsz lenni), akkor ezekkel a felvetésekkel, kétségekkel és sztereotípiákkal biztosan találkoztál már. De hogyan lehet ezt elkerülni? Mit tehetsz ezek ellen? 

Brutális, szókimondó cikk lesz. Készülj. 

Ki vagy te?

A virtuális asszisztens (VA) pálya Magyarországon még mindig megszámlálhatatlan tévhittel és előítélettel küzd. Sokan úgy gondolják, hogy a VA-k olyan képzetlen munkavállalók, akik sehova nem kellenek, nem találnak munkát, olcsón dolgoznak és semmilyen extra, komoly tudással nem rendelkeznek.

Ezek a sztereotípiák egyrészt igazságtalanok, másrészt egyszerűen aláássák az online vállalkozástámogatók hitelességét és elismertségét – tiszta szívből ezt kellene írnunk, de maguk a VA-k erősítenek meg néhányat ezek közül.

Nézzük meg (kendőzetlenül és keményen) mit gondol az internet a VA-król? Íme a negatív VA sztereotípiák (és egyfajta válasz rá)

A VA olcsó: Van alapja, mert amikor megjelenik egy poszt, amiben virtuális asszisztenst keresnek, még akkor is özönlenek rá a VA-k, ha egyébként ezer intő jel van: „nem horror áron keres a cég”, esetleg „15 skill kell” és még az sem riasztó, ha név nélkül hirdet és gmailes a „céges” mail, hogy azt se tudd kinek írsz.

Az általunk üzemeltetett legnagyobb virtuális asszisztens piactéren mi kifejezetten figyelünk a Ti védelmetekre és az ilyen posztokat például ki sem engedjük:

A VA biztosan becsap az elszámolással – Ez a sztereotípia méltánytalan és általánosító, hiszen a VA-k többsége átlátható módon dolgozik, akár óradíjas, akár projektalapú elszámolást alkalmaz. A megbízható VA-k szerződés alapján dolgoznak, és gyakran használnak időkövető eszközöket is a pontos elszámolás érdekében.

A VA (unatkozó, hogy erősebb legyen) anyuka – Talán a legtipikusabb és sajnos van benne egy kis igazság.  Sok anyuka dönt úgy, hogy – otthon, baba, vagy már nagyobb gyerekek mellől – VA-ként dolgozik. A dolog itt lesz bonyolult: mert az, hogy valaki édesanya nem azt jelenti, hogy elfelejtette volna, amit eddig tud és mától csak pelust cserél. Az viszont tény, hogy kellő tudatosság, felkészültség nélkül nem tud annyira koncentráltan, vagy határidőre dolgozni. (Többek között emiatt sem mondjuk azt soha, hogy a virtuális asszisztens pálya MINDENKINEK való)

A VA nem képzett – Ezt magunknak tettük nehézzé azzal, hogy az VA aki odaírja a neve mögé, vagy kigondolja magáénak. Nem, tanfolyamot sem kell végezni hozzá. Minek? Hogy megtudd, hogy pont alkalmas leszel és megtudj olyan szakmai trükköket, amit akkor rajtad kívül 30-an? Ennél is nagyobb gond, hogy sokan azt feltételezik, hogy a VA-k nem rendelkeznek megfelelő képesítéssel vagy szakértelemmel. Ezzel szemben a legtöbb VA-nak diplomája van. (Lásd a korábbi felméréseink eredményeit)

A VA próbálkozó, pár év múlva sehol nem lesz – Úgy szeretnénk azt írni, hogy „gyakori tévhit, hogy a VA-k csak ideiglenesen vállalkoznak, és hamar feladják, valójában hosszú távú karriert építenek, egyre bővítve a szolgáltatási körüket és ügyfélkörét, akár saját ügynökséget alapítva” – de ez nem igaz. Se szeri se száma azoknak a VA-knak akik feladják néhány hónap alatt. És leginkább azért, mert a „tanfolyamon vagy a VA képzőn” nem szólt nekik senki, hogy ez bizony kemény munka lesz. Költséges lesz elindulni, megmaradni.

A VA-k ugyanazt teszik – Nem is csak ugyanazt (hiszen konkrétan lediktálják nekik, hogy mit tudnak, akár tudják akár nem) hanem sokszor előfordul, hogy szóról szóra a betanult szöveggel próbálják magukat eladni. Tudod, a „leveszem a terhet a válladról, hogy te addig azzal foglalkozhass, ami neked fontos”. Bár elkerülhetetlen, hogy a virtuális asszisztensek között lehetnek hasonló tudásúak, a szakterületeik rendkívül széles skálán mozognak. Vannak, akik adminisztratív feladatokra specializálódnak, míg mások marketinggel, pénzügyekkel, ügyfélszolgálattal vagy akár kreatív munkákkal foglalkoznak. Ezt hangsúlyozd.

Hogyan lehet ezen a sajnálatos helyzeten változtatni?

A virtuális asszisztenciát érintő negatív sztereotípiák leküzdéséhez számos lépést lehet(ne) tenni.

Először is, fontos a szakmai képzettség és a minőségi szolgáltatások hangsúlyozása. Érdemes önmérsékletet tanítani és végre kimondani, hogy a VA-ság nem mindenkinek való. A leendő VA-knak pedig érdemes átgondolniuk mihez értenek tényleg, esetleg részt venniük az adott területen szakmai képzéseken, hogy igazolják szakértelmüket.

A VA-knak (nem feltétlenül egyedül, akár összefogva is) aktívan kell részt venniük a közösségi médiában és szakmai fórumokon, hogy bemutassák az online vállalkozástámogatásban rejlő sokszínűségét és a különböző specializációkat. Ez úgy tűnik, mint valamilyen ENSZ jelmondat, de fontos lenne, hogy kicsit edukáljuk a piacot. Hogy a piac is akarjon téged. Mi ezt elkezdtük, pontosan ezért alakult az Egyesületünk 2021-ben, s ezért publikáljuk a felméréseink eredményeit is 2017. óta, hogy Te, mi egzakt módon számokkal tudd alátámasztani az állításaidat.

Végül, a VA-knak ösztönözniük kell az ügyfeleket, hogy osszák meg tapasztalataikat és referenciáikat, amelyek segítenek a VA-k hitelességének növelésében. Ezek a lépések mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a VA-k munkáját elismerjék, megbecsüljék. Mert azt szinte soha, sehol nem lehet olvasni, hogy XY virtuális asszisztens mit tett hozzá pontosan egy adott céghez, milyen sikereket értek el közösen és miért volt jó a közös munka (kivéve a honlapokon, ahova azt írsz amit akarsz, és aláírod, hogy ez Kiss Barbara véleménye volt, aztán ez vagy igaz, vagy nem, nem Kiss Barbara írta)

És ez már nincs is messze.

Már évekkel ezelőtt (hivatalosan 2021-ben jegyeztek be minket, de 2020. óta dolgoztunk az előkészületeken, hogy civil szervezetté váljunk) elkészült a VA Magyarország egyesület alapító okirata, (https://vamagyarorszag.hu/wp-content/uploads/2024/09/Alapszabaly-modositas-2024.05.16.-Alairt.pdf ), olvasd végig és ha szimpatikus csatlakozz az egyesületünkhöz azért, hogy együtt tehessünk valamit azért ami mindannyiunk érdeke.

Ha úgy gondolod, hogy hasznos volt a bejegyzés, oszd meg bátran. Forrásként kérlek tüntesd föl ezt a cikket aktív linkkel! Köszönjük szépen.

További cikkek

Üdvözlünk!
Neked csak 1%, nekünk viszont rengeteget jelent, hogy működtetni tudjuk Egyesületünket, amivel munkához segíthetünk számos virtuális asszisztenst, s magasan képzett támogatót biztosíthatunk a vállalkozásoknak.