Számít-e, a virtuális asszisztens megjelenése?
Hosszú bevezetés helyett in medias res: az a kérdés, hogy fontos-e az, hogy a virtuális asszisztens szép? Származhat-e egy VA-nak előnye abból, ha szép, vagy hátránya, ha nem fér bele a mai szépségideál-képbe? Kérdés, hogy vajon milyen szerepe van a fényképnek az online profilokban? Íme a kendőzetlen igazság.
Előny-e, a szépség: mit mond a tudomány?
Rengetegen gondolják úgy, hogy a „szép” (inkább mondjuk attraktívnak) emberek élete könnyebb: könnyebben érvényesülnek és ebből előnyt kovácsolhatnak maguknak. De vajon igaz ez? Minden „szép” nő előnyben van a kevésbé attraktív társával szemben?
Egy szociológus-páros – az egyikük az Oslói Egyetem, a másik a Lengyel Tudományos Akadémia munkatársa – 15 éven keresztül több mint 1200 embert (és azok életútját) vizsgálva arra jutott, hogy az attraktív nők hajszálnyival előnyösebb helyzetben vannak (és kicsit könnyebb nekik minden) mint a kevésbé szép//attraktív társaik. Érdekes módon a férfiak körében ez a különbség jelentősebb: a „jól” kinéző férfiak jelentősebb előnyöket kaptak az élettől, mint az attraktívabb nők. (info: https://phys.org/news/2023-11-men-benefit-workplace-women.html)
A szépség – a való életben – tehát előny. De mennyire fontos ez akkor, ha a kapcsolat virtuális? És mennyire tudod ezt kihasználni egy képpel? Vagy teljesen felesleges a fotó?
Íme, néhány ok amiért fontos a fénykép
Bár a virtuális asszisztens munkája legtöbbször nem igényel személyes megjelenést, az online profil az első benyomás. Egy fénykép pedig segíthet abban, hogy pozitív, megbízható képet alakíts ki magadról. A fénykép egyébként azért is fontos, mert az emberek hajlamosabbak jobban megbízni valakiben, akinek látják az arcát, mint akiét nem. Tény tehát, hogy ha helyes vagy, az ügyfelek szívesebben kommunikálnak veled…
Ám van itt még egy dolog: a fényképed nemcsak a megjelenésedet, hanem a személyiségedet is tükrözi. Egy barátságos mosoly, egy kellemes háttér vagy egy igényes öltözet azt sugallja, hogy kedves és professzionális VA vagy, segít abban, hogy már azelőtt megmutasd a karakteredet, mielőtt az ügyfél kapcsolatba lépne veled.
Íme, néhány ok amiért nem fontos a fénykép
Van érv amellett is, hogy ne legyen sehol fényképed. Végső soron, virtuális asszisztens vagy, a munkád minősége sokkal fontosabb, mint a megjelenésed. Az ügyfelek (legalább is a racionálisak) nem azért bíznak meg téged, mert szép vagy, hanem azért, mert szakértő vagy a területeden, hatékonyan dolgozol, és képes vagy megoldani a problémáikat. Sőt: vannak bizonyos iparágak, amiben az anonimitás megőrzése előnyös lehet. Ilyen esetekben a megjelenés, vagy akár a fénykép megléte is másodlagos szerepet játszik.
Fotók, amiket kerülj el
Most már bevalljuk, hogy az egész cikket egy olyan komment inspirálta, ahol valaki rákérdezett arra, hogy vajon miért tesznek ki egyes VA-k magukról hatalmas (gyakran szexi, sokat mutató) fotókat a bemutatkozásukhoz. Ez arra ösztönzött minket, hogy összegyűjtsük azokat a fotótípusokat, amiket semmiképpen ne használjatok a VA profilotokban, kommunikációtokban. Íme a kőkemény red flag lista.
A túl személyes fotók
Kerüld azokat a fotókat, amelyek túl személyesek. A profilodban (vagy a VA oldaladon) semmi keresnivalójuk a nyaralási képeknek, a bulifotóknak, a családi eseményekről készült képek. Ezek nem tükrözik a professzionalizmusodat, és eltéríthetik a figyelmet a szakmai érdemeidről.
Nem megfelelő öltözet
Fontos, hogy a ruhád megfelelő legyen. Ugyanúgy rossz ötlet a koktélruha, mint az edzőcucc. A legjobb, ha a képen üzleties vagy legalábbis rendezett, igényes ruházatban vagy látható (ami persze nem azt jelenti, hogy egy műteremben kell készüljön nyakig begombolt női zsakettben vagy frakkban)
Felejtsd el a pózolást
Bár a fényképnek profinak kell lennie, ne váljon túl merevvé vagy mesterségessé. Kerüld a túlzott pózolást, mesterkélt beállításokat, amelyek nem tükrözik az egyéniségedet. Fontos, hogy a fotód természetesnek és őszintének tűnjön.
A szexi
Nem profi és nem is lesz több megrendelőd – ha a fotón szexi pózban vagy, szexin nézel és szexin (például a melleidet vagy a fenekedet) hangsúlyozó pózokban, ruhákban készült képekkel próbálsz meggyőzni egy cégvezetőt arról, hogy te vagy minden idők legjobb Canva szakértője.
Agyonfilterezett, agyonsminkelt
Tudjuk, hogy divat és kecsegtető is, hiszen egyetlen filter és hibátlan a bőröd, tökéletes a sminked, de az ilyen képek épp olyan hibák, mintha átesnél a ló túloldalára és ébredés után 20 másodperccel (vagy a futóverseny utáni) képet raknád ki.
Különös módon a megjelenésed, a fényképed fontos lehet a virtuális asszisztens munkádhoz, de biztos lehetsz abban, hogy nem ez a legfontosabb tényező. Segíthet az első benyomás kialakításában, a bizalomépítésben és a személyiséged bemutatásában, de nem partnert keresel. Különösen fontos, hogy bármennyire is extrovertált vagy, a VA profilod, oldalad ne keverd össze az Instával.