Mennyire vannak leterhelve a virtuális asszisztensek?
Az a hír járja, hogy a virtuális asszisztensek a saját idejükben és a saját feltételeik szerint dolgoznak, annyit amennyit szeretnének és annyira vannak leterhelve amennyire számukra kényelmes. Ez áll az egyik oldalon. A másikon a piac és annak a kőkemény igényei, na meg a kereslet. Ebből adódik a kérdés, hogy lefedik-e egymást? Vajon minden virtuális asszisztensnek van megfelelő mennyiségű munkája? Túlterheltek, vagy kihasználatlanok a VA-k? Egy cikk, aminek a végén te döntesz.
VA mítosz: mikor dolgozik, ha mindig ráér?
A virtuális asszisztensek (főleg a kezdetekkor) felépítették egy olyan romantikus mítoszt maguk köré, ami azt sugallja, hogy reggel nem az óráik, hanem a bioritmusuk szerint kelnek fel, egy fancy kávézóban kávéznak, részt vesznek egy-két meetingen, elintézik a bevásárlást, élvezik az énidőt (jelentsen is ez bármit), és közben egy kicsit dolgoznak. Mindezt úgy teszik, hogy jobban megélnek, mint a két nyelvet beszélő, multinál robotként dolgozó kollégáik. De hogy is van ez? Igaz ez?
Miért tűnik úgy mintha egy VA mindig ráérne?
Kívülről ránézve a VA-k élete lenyűgözően könnyed és kellemesen vonzó, mert látszólag a munkájuk sosem zavarja a mindennapi tevékenységeiket, olyan mintha az élet mellett időnként egy picit dolgoznának. Az igazság az, hogy ez csak annak köszönhető, hogy a munkájukat hatékonyan elrejtik a hétköznapi rutin mögé. Az elvégzett feladatok mennyisége és minősége pedig sokszor épp annyi, ha nem több, mint a hagyományos irodai munkavállalóké.
Gondolj bele, hogy „irodai alkalmazott” vagy. A munkaidőd 8 óra. Ebbe van fél óra (vagy több) ebédszünet, kb 5 mosdószünet és senki nem fog kiakadni, ha esetleg iszol 2-3 kávét arról nem is beszélve, hogy ha dohányzol akkor 10*5 perc cigiszüneted is van. Aztán a konyhai pletyik, a megbeszélések: egy felmérés szerint effektív 5 órát dolgozol egy nap. (Mondjuk mindenképpen 8-at fizetnek ki, szóval a munkaidő 3/8-adát nem munkával töltik, de fizetést kapnak)
Mennyit dolgozik a VA?
Nincs friss magyar, csak amerikai adatunk. Egy amerikai kutatás szerint a VA-k többsége 20-40 órát dolgozik hetente, attól függően, hogy részmunkaidős vagy teljes munkaidős megbízásokat vállalnak. A részmunkaidős VA-k aránya egyébként Amerikában és itthon is magas: az amerikai VA-k körülbelül 65%-a dolgozik kevesebb mint 40 órát, míg a teljes munkaidőben dolgozók általában 30-50 órát is munkával töltenek. Az ügyfelek száma is változó: sok VA egy-egy nagyobb ügyféllel dolgozik együtt, míg mások több kisebb projektet kezelnek párhuzamosan
Mennyire van leterhelve egy VA?
Legtöbbször attól függ, hogy mennyi partnerrel dolgoznak.
Emellett az is fontos, hogy a virtuális asszisztensek (VA-k) munkaterhelése nemcsak a munkaórák számában, hanem a mentális és fizikai megterhelés mértékében is mérhető. A VA-k nap mint nap szembesülnek azzal, hogy egyszerre több ügyféllel, különböző feladatokkal és eltérő időzónákban dolgoznak (feltéve, ha beszélnek idegen nyelveket és van külföldi megbízó, de ez hazánkban még nem gyakori).
Ez a multitasking folyamatos koncentrációt, gyors alkalmazkodást és jó időmenedzsmentet igényel. Eközben mentálisan különösen kimerítő lehet, ha az elvárások nincsenek egyértelműen tisztázva, vagy ha folyamatosan elérhetőnek kell lenniük az ügyfelek számára. A monotonitás vagy az állandó nyomás kiégéshez vezethet, ezért a stresszkezelési stratégiák alkalmazása elengedhetetlen.
Vannak fizikai szempontok is.
A VA-k ülőmunkát végeznek, ami hosszú távon egészségügyi problémákat okozhat: hátfájást, szemfáradtságot és a mozgáshiány miatt kialakuló egyéb panaszokat. A rugalmas időbeosztás lehetősége miatt sokan hajlamosak a munkaidőt kiterjeszteni a szabadidejük rovására, ami alvásmegvonást vagy általános kimerültséget eredményezhet. A fizikai és mentális egészség megőrzése érdekében a VA-knak különösen fontos, hogy határokat szabjanak maguknak, rendszeres szüneteket tartsanak, és figyeljenek a mozgásra és pihenésre.
Mennyi ügyfél van és mennyit dolgozol?
Valójában ezek a legfontosabb (összefüggő és akár egymásól elváló) kérdések. Amire nekünk sincs válaszunk, ezért írtuk az elején a cikknek, hogy szeretnénk, ha te mondanád meg.