Íme a botránycikkünk: melyik VA képzést válaszd?
Biztosak vagyunk abban, hogy erről a cikkről sokat fognak még beszélni: tudjuk, hogy darázsfészekbe nyúltunk, tudjuk, hogy egy olyan témát feszegetünk, ami egyeseket rendkívül érzékenyen érint, lehet, hogy rózsaszínű buborékot is kipukkasztunk vele: de vállaljuk. Megírjuk, hogy melyik VA képzést érdemes választani. Nem finomkodunk. Nem kertelünk. Keményen, provokatívan tesszük érdek nélkül. Felkészültél?
Kell egyáltalán neked VA képzés?
Van az egésznek egy pszichológiája. Olyan sokszor és olyan sok helyen olvastál már a VA képzésekről, hogy elfelejted feltenni magadnak az alapkérdést.
Kell egyáltalán virtuális asszisztens képzés neked? (Vagy bárki másnak?)
Mielőtt megválaszoljuk tisztázzuk: a virtuális asszisztens (VA) nem egy hivatalos szakma (tehát nem olyan, mint a pék, a villanyszerelő a burkoló vagy a fogorvos). A „virtuális asszisztens” egy olyan gyűjtőfogalom (ahogy már 2017-ben Kiss-Márton Adrienn megfogalmazta), amely különböző adminisztratív, szervezési és egyéb segítő feladatokat (köztük számtalan unikális, különleges tudást igénylőt) foglal magába. De nem szakma.
De akkor miért kellene bármilyen képzés ahhoz, hogy virtuális asszisztens legyél?
Nem kell! Az igazat megvallva a világon semmilyen szükséged semmilyen tanfolyamra.
Az igaz, hogy ha nem rendelkezel semmilyen tapasztalattal, vagy szeretnél gyorsan belépni a piacra (esetleg szükséged van egy közegre), a VA képzés segíthet megalapozni tudásodat és az önbizalmadat. De (úgy 90%), akár ebben a pillanatban kiírhatod a neved után, hogy virtuális asszisztens vagy. (Vagy vállalkozás támogató, mert most már azt is sokan írják). Miért ne tehetnéd meg?
Melyik képzést válaszd?
Tételezzük fel, hogy szeretnél elvégezni egy virtuális asszisztens képzést. „Szerencséd van”, mert sokan gondolják úgy, hogy alkalmasak arra, hogy VA-t képezzenek. És nincs belépési küszöb. Fizetsz és máris elkezdheted a tanfolyamot.
Most – ismét – álljunk meg egyetlen pillanatra. Lehet, hogy nem történt ilyen, de felvetődhet benned az a kérdés, hogy vajon aki VA képzést, tanfolyamot tart, ő miből gondolja, hogy alkalmas rá? Miért benne bízz? Mit tud ő, amit átad majd neked? És miért tudja? Kitől tanulta azt a tudást, amit átad neked?
Örülnénk, ha ez mindenkiben felmerülne, mert komoly kérdés, mély alapja van. Gondolj bele: amikor beiratkozol egy egyetemre ott ismert és elismert egyetemi tanárok, professzorok, szaktekintélyek fognak tanítani. A szakközépben, gimiben is főiskolát/egyetemet végzett tanárok tanítottak, olyanok, akik tudása biztosan a többszöröse volt a tiednek, és akik tudják, hogyan kell ezt átadni.
Na, de a leendő VA oktatóid? Fontos tudnod azt is, hogy a VA képzés nem szabályozott. A világon senki nem garantálja neked azt, hogy aki tanít többet tud, mint te. Sőt, biztosak vagyunk abban, hogy vannak olyan területek, ahol te sokkal többet tudsz, mint az oktatód.
És van még egy kijózanító valóság. (és talán ez a legkegyetlenebb)
Soha az életben senki – egyetlen cégvezető, egyetlen munkaadó – sem fogja elkérni tőled azt a fecnit (vagy csodaszép oklevelet) amiben XY „virtuális asszisztens képző” vagy XY „virtuális asszisztens iskola” lepecsételve, a nevedet odaírva igazolja, hogy „elvégezted a VA képzést”. Nyugtasson meg a tudat, hogy tőlem, aki ezt a cikket írja sem kérte el soha senki a bizonyítványaimat.
Oké, eddig ott járunk, hogy egyáltalán nem tudjuk, hogy aki tanít téged ő miből gondolja, hogy taníthat. Ott, hogy biztos vannak olyan területek, amiben sokkal jobb vagy az oktatónál. Ott, hogy a világon senkit nem érdekel, hogy elvégeztél-e egy képzést. Cserébe egy vagyon volt akkor amikor amúgy is karriert váltasz.
És ami talán a legrosszabb hír: az, hogy elvégezted XY tanfolyamát az egyáltalán nem belépő a munka világába, nem ad neked semmilyen előnyt és munkád sem lesz több ettől (magadnak kell megszerezned).
Szóval nem az a kérdés, melyik képzést válaszd, ha már mindenáron választani akarsz.
Mi a fontos szempont a VA képzés kiválasztásában?
Valójában ez a kérdés. A tematika és az ára.
Beszéljünk először az árról, mert ez megy a bőrödre.
Vannak olyan képzések, amelyek már pár 10 000 forinttól elérhetőek és vannak agyonárazott, több százezres tanfolyamok is (ez pszichológia, azt hiszed, hogy mert drága, jobb). Az árak – gyakran – a tanfolyam hossza, a tematikája és az oktató(k) minősége alapján változnak.
A tematika fontos. Legyünk jóhiszeműek és higgyük el, hogy a VA oktatók nem egymást másolják, egyedi, csodás tanrendjeik vannak. Szóval, a képzések tematikája eltérő lehet, ezért fontos, hogy előre tájékozódj arról, mit tartalmaz a tanfolyam. Nézd meg, hogy valóban a szükséges ismereteket adja-e át, vagy esetleg átfogóbb, nem kifejezetten a VA munkakörre vonatkozó tudást kínál.
Hát ezt kapod. És a szép oklevelet.
Mi van a VA képzésben?
Mivel bárki lehet VA és bárki lehet VA oktató valójában ez egy marketinggépezet.
Egy VA (virtuális asszisztens) képzés valószínűleg segít elsajátítani azokat az alapvető készségeket, amik szükségesek a hatékony munkavégzéshez. Bár a különböző képzések eltérhetnek, általában „tanítanak” e-mail és naptárkezelést, dokumentumok rendszerezését, és alapvető ügyfélszolgálati készségeket, hogy könnyen kezelhesd az ügyfelek kérdéseit és panaszait.
Sok képzés foglalkozik közösségi média kezeléssel is, mivel a VA-k gyakran segítenek a vállalkozások online jelenlétének fenntartásában. Emellett fontos része a projektmenedzsment alapjainak elsajátítása, például a feladatkezelő eszközök használata és a csapatmunka. Az ügyfélkapcsolatok ápolása és a bizalomépítés is alapvető, hogy hosszú távú és sikeres együttműködéseket alakíthass ki.
De ezeket tudtad.
Talán ez indokolja azt, hogy hallottunk olyat, hogy egy VA képző azt tanácsolta a „tanítványnak”, „írjon bele, amit csak akar a portfóliójába, úgyis elhiszik, hogy ért a Canvahoz, szövegíráshoz vagy az Excelhez”. És ezért van az is, hogy mintha a VA-k klónozva lennének, ugyanazt írják magukról. Még a kiajánlójuk is tökegyforma.
Akkor mit tegyél? Melyik VA képzés kell, kell-e?
Innen egy kicsit személyesebbre vesszük: szóval, nem azt mondjuk, hogy ne menj el semmilyen VA képzésre, mert menj, ha úgy gondolod, hogy segíthet neked.
Azt fontold meg, hogy kell-e neked egy olyan papír, amit sehol senki nem kér el. Szeretnél-e kiadni százezreket egy képzésre? Ha igen, alaposan nézd meg azt, mit is kínál neked az adott oktatás? És ha úgy döntesz akkor képezd magad.
Van más utad is.
Ha virtuális asszisztensként szeretnél dolgozni, először is, tanulj meg angolul, mivel ez a nyelv esélyt ad arra, hogy bármit (amit az oktatók is elérnek) elérj a világhálón. A különböző szoftverek naprakész ismerete is elengedhetetlen. Használj YouTube-tutorialokat és mélyedj el olyan eszközökben, mint a Trello, Asana, Microsoft, Google vagy Gsuite, hogy naprakész tudásra tegyél szert.
Emellett a vállalkozói ismeretek megszerzése is kulcsfontosságú (de ezt kiválthatod egy könyvelővel, a főiskolákon van rengeteg tantárgy erre, ezt nem fogja neked egy VA oktató sem megtanítani 3 alkalom alatt). Egyébként a saját vállalkozásod kialakítása során jobban megértheted, hogyan támogasd a hozzád forduló ügyfelek adminisztrációs és pénzügyi kérdéseit.
Ne hagyd ki a szerződés sablonokat sem, mert egy profi, kifejezetten virtuális asszisztensek számára készült szerződés segít megvédeni a vállalkozásodat (és természetesen jogot sem tanulsz a VA mentorodtól). Végül, ha magas szintű szolgáltatást szeretnél nyújtani, folyamatosan képezd magad az általad kínált területeken, hogy kiemelkedj a versenytársak közül.
Ez, ennyi. Ahogy a szlogen is mondja.
Fontos, hogy nem arra biztatlak, hogy ne menj el VA képzésre, mert miért ne mennél? A döntés a tiéd.