Miért kér önéletrajzot a partner egy VA-tól? És miért küldenél?
Szókimondó, heves, akár személyeskedésig fajuló vitákhoz vezet a szakmai fórumokon, ha egy potenciális megbízó önéletrajzot kér a virtuális asszisztenstől. Egyes VA-k szerint ez abszurd és irreleváns, hiszen nem alkalmazott vagy, hanem szolgáltató. Mások szerint jogos hiszen az önéletrajz hitelességet, szakmai hátteret igazolhat. A két tábor között hatalmas szakadék tátong – kompromisszumról szinte szó sem lehet. De akkor mit tégy, ha ilyen kéréssel találkozol? Küldj, vagy ne önéletrajzot? Kioktasd a céget vagy hagyd a fenébe? Jó kérdések, de talán fontosabb, hogy egyáltalán minek a cégnek az önéletrajzod?
Mi a gond az önéletrajzzal?
Szabadúszó virtuális asszisztensként nincs szükséged önéletrajzra, hiszen az a hagyományos alkalmazotti viszony része – gondolod. Ha vehemensebb vagy, visszavághatnál, hogy miért küldenél önéletrajzot, amikor te sem kérsz! Végül is, te nem alkalmazott akarsz lenni, hanem egyenrangú partner, akivel a megbízó közvetlen, tiszteleten alapuló viszonyban dolgozik. Az önéletrajz viszont éppen azt az alá-fölérendeltségi viszonyt sugallja, ami teljesen szembemegy a szabadúszó és megbízó közötti egyenlő, partneri kapcsolattal.
Ráadásul minden önéletrajzzal extra munka van: mintha csak egy állásra jelentkeznél „perszonalizálni kell” mert egy sablonos CV nem biztos, hogy jól tükrözi azt a sokoldalúságot és kreativitást, amit VA-ként nyújtani tudsz az adott cégnek.
Miért kér a leendő partnered önéletrajzot?
Ez logikus.
Amikor egy cég VA (partnert) keres, rövid időn belül tele lesz a kommentszekció (de nem szeretjük ezt a szót) „írtam,” „ez a feladat pont nekem való”, „de jó, mindig is ilyen lehetőségre vártam”, „írj rám, ha még érdekes lehet”, „pm sent” kommentekkel. És záporoznak a jelentkezések. Ez azt jelenti, hogy a cég (mondjuk) 1 nap alatt kap 50 jelentkezést/bemutatkozást. (Hidd el, nem írtunk magas számot)
Lesznek benne jók, rosszak, nagyon jók, túl jók.
A cégek pedig – és ez teljesen érthető – szeretnék látni, hogy melyik VA rendelkezik a szükséges készségekkel, tapasztalattal és szakmai múlttal ahhoz, hogy valóban hatékonyan elvégezze a rá bízott feladatokat. Ezt a három soros bemutatkozás nem fogja átadni. Az önéletrajz sokkal részletesebb képet ad arról, hogy milyen háttérrel és tapasztalattal rendelkezel, ami segíthet a megbízóknak abban, hogy megalapozott döntést hozzanak a potenciális együttműködésről.
De van itt még néhány másik lehetséges érv is.
Az önéletrajzod segít a leendő partnerednek megerősítést kapni arról, hogy valóban az vagy, akinek mondod magad, és egyszerűsíti a referenciák ellenőrzését. Ráadásul a CV-d nemcsak a szakmai tapasztalataidat írja le, hanem az emberi tulajdonságaidat megvillantja. Ha azon gondolkodsz, hogy „miért érdekelné őket, hogy szeretsz biciklizni, vagy hogy Yoda kártyákat gyűjtesz?”, próbálj meg kilépni a megszokott gondolkodásmódból. Lehet, hogy ők is szenvedélyesen bicikliznek, vagy valakik Yoda kártyákat gyűjtenek és máris szimpatikusabb leszel a “főnöknek”…
Van még egy fontos tény: lehet, hogy van olyan extra tudásod (például folyékony angolnyelv tudás, vagy gyorsan tudsz papírhajót hajtogatni, ki tudja) amire felfigyelnek és emiatt további munkákat is kapsz majd, vagy akár azonnal többet. De ez eszükbe sem jutott volna, ha nem látják az önéletrajzodat.
Azt is számításba kell venni, hogy vannak „dinoszaurusz” (vagy inkább kicsit bürokratikusabb) cégek, akik ezt még természetesnek gondolják, ahol még mindig a hagyományos munkaerő-toborzási gyakorlatokat követik. Az önéletrajz számukra alapvető dokumentum, mivel nem ismerik vagy nem alkalmazzák a szabadúszókra jellemző, rugalmasabb értékelési módszereket.
És igen: Ha egy cég több VA közül választ, az önéletrajzok egységes alapot nyújtanak az összehasonlításhoz. Bizony, annak idején ez nem véletlenül „jött divatba”.
Önéletrajzot kér a cég, de te nem akarsz küldeni…
Ebben az esetben (ahogy szokták mondani) görgess tovább. Ha odakommenteled, hogy „ez nevetséges”, „de hát ez minek”, „akkor én is kérek a cégvezetőtől”, „egy partneri viszonyban ilyen nincs”, „na, ne hülyéskedjetek már”: nos ez a passzív agresszív viselkedés és nem sok értelme van annak, hogy ezt leírod azon túl, hogy „hű de jól megmondtad”. (Persze, ha ettől nyugodtabban alszol vagy másik céget bevonz a kommented, akkor jó, hogy megtetted)
Önéletrajzot kér a cég, neked van és…
A könnyebb eset, mert átküldöd. És tudod miért érdemes átküldeni? Pont azért, mert sokan nem fogják ezt megtenni a fenti okok miatt. És ha átküldted, akkor előnyben vagy.
Soha nem szabad elfelejteni, hogy egy hosszabb távú együttműködés esetén a cégek mélyebb betekintést szeretnének nyerni a VA szakmai múltjába. Az önéletrajz lehetőséget ad arra, hogy átfogó képet kapjanak a fejlődési potenciálról és a stabilitásról, ami kulcsfontosságú a hosszú távú kapcsolatokhoz.
Fontos: a cég és a virtuális asszisztens kapcsolata ettől még partneri viszony. Ha úgy véled, hogy neked nem fér bele az, hogy azon kevés cégnek, akik még a hagyományos modellben dolgoznak és gondolkodnak, önéletrajzot küldj: ne tedd meg. A te döntésed. Vagy tedd meg és (hátrány nélkül) nő az esélyes az adott cégnél a partneri kapcsolatra.