Barion Pixel

Így növeld a virtuális asszisztencia becsületét

A virtuális asszisztensek (VA-k) munkáját nem csak Magyarországon hanem világszerte számos tévhit és sztereotípia övezi. Sokan úgy gondolják, hogy a VA-k (biztosan) olcsón dolgoznak, (valószínűleg) megbízhatatlanok, és nincs is valós szakmai tudásuk (és ha van sem lehet ezt a szakmai tudást tesztelni és folyamatosan monitoringozni). Csakhogy ezek a vélekedések igazságtalanok és az elismertségünket is aláássák. De hogyan lehet növelni egy szakma becsületét? Íme.

Valami elindult, de túl lassan…

Tény, hogy a virtuális asszisztencia Magyarországon az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül, azonban még mindig számos tévhit és előítélet övezi. Ezek a sztereotípiák pedig (ha VA vagy akkor ezt biztosan megerősíted) aláássák a hitelességünket és elismertségünket, ezért kiemelten fontos a valós helyzet bemutatása és a tudatos szemléletformálás.

Sztereotípia vs valóság

A sztereotípiákat már leírtuk (egyébként külön érdekes, hogy a fenti sztereotípiák negatatívak, pedig lehetnének pozitívak is), van azonban egy valósság-oldal is. Az pedig az, hogy a VA-k gyakran vállalkozóként működnek és széles körű szakmai feladatokat látnak el, beleértve az adminisztrációt, marketinget, pénzügyeket és kreatív munkákat is.

Az a sztereotípia, miszerint a VA-k unatkozó anyukák, nem igazságos, hiszen sok VA-nak diplomája van és magasan képzett szakemberek. A VA-k által nyújtott szolgáltatások ára pedig leginkább a tapasztalatuktól és szakterületüktől függően változik, és nem mindig olcsó…

Hogyan lehet egy szakma megbecsülését feljebb tornázni?

Nincs sem hazánkban, sem Európában olyan virtuális asszisztens, akinek ez a jelenlegi helyzet megfelel. De ez csak egy pillanatnyi állapot. A virtuális asszisztensek megbecsültsége növelhető a szakmai képzettség hangsúlyozásával, a kommunikáció és a felsőoktatásban való megjelenéssel. Az iparági eseményeken való aktív részvétel és a sztereotípiák cáfolása mind hozzájárulhat ahhoz, hogy a VA-ságot elismert és megbecsült ppályyaként tekintsék.

De lássuk a száraz tények után a pontos menetet, hogyan lehet lépésről lépésre növelni a VA-k elismertségét.

Szakmai képzésekkel és tanúsítványokkal a saját szakmádban!

De nem olyan himihumi félnapos képzésekkel, ahol szinte garantált, hogy ha befizeted a részvételi díjat, akkor szinte biztosan el is végzed és kapsz egy – oktató által aláírt – valamit, ami igazolja, hogy elvégezted a képzést. Kétségtelen, hogy érdemes folyamatosan fejlesztened magad, de a legjobb az, ha már valamilyen izgalmas, hiánypótló, keresett és valós tudással érkezel, amit tovább fogsz fejleszteni.  Azt is érdemes megnézned hova mész tanulni.

Tudatos kommunikáció és jelenlét

Fontos, hogy aktívan jelen legyél a közösségi médiában és szakmai fórumokon, hogy bemutasd a virtuális asszisztencia (és a te tudásod) sokszínűségét és különböző területeit. Az ügyfélreferenciák és esettanulmányok megosztása is segíthet a bizalomépítésben és a szakma hitelességének növelésében. Igaz, ezt már eddig is tudtad, de nem mindegy, hogy azt mantrázod „segítek levenni a terhet a válladról, hogy neked több időd jusson a fontosabb dolgokra” vagy konkrét sikereket, feladatokat írsz meg.

Megjelenés a felsőoktatásban

A virtuális asszisztencia beépítése az egyetemi képzésekbe és szakmai konferenciákba nagyban hozzájárulhat a szakma elismertségéhez. Példa erre a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) indított “Virtuális asszisztencia, avagy az online munkavégzés alapjai” kurzus, amely segít a hallgatóknak jobban megérteni ezt a területet.

Részvétel iparági eseményeken

A VA-k számára fontos, hogy jelen legyenek szakmai rendezvényeken, például a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Jövő Vezetői Programján. Az ilyen események lehetőséget teremtenek a terület bemutatására, valamint arra, hogy a fiatal generáció is megismerje a VA-k szerepét és értékét.

Személyes példa

Fontos, hogy mennyire szakember az, aki szakembernek mondja magát. Ez most kicsit pikírtnek tűnik, talán öndicséretnek is, de gondolj bele.

Valamilyen lelki gondod van. Választhatsz a képzett, egyetemet végzett pszichológus vagy a 3 napos tanfolyamot elvégzett „Női Lélek Mentor” között. Kit választasz? Ki fog neked segíteni? Ki tudhat többet?

De egy másik példa: a gyereked lázas és fáj a feje, rosszul van. A gyermekorvoshoz viszed, vagy elmész vele egy holisztikus akármihez? A sort a végtelenségig folytathatnánk, analógia van számtalan.

Én 2012 óta aktívan foglalkozom a virtuális asszisztencia területével, és elkötelezett – már, már megszállott – vagyok a virtuális asszisztencia megbecsültségének növelése iránt.  2019-ben ezért is kezdtem el az Emberi Erőforrás Tanácsadó mesterképzést (akkorra már 20 éves HR tapasztalattal a hátam mögött, munka mellett), hogy hivatalos képesítést szerezzek a tanácsadás terén, hogy még hitelesebben, még kompetensebben tudjalak támogatni Benneteket, akiknek 2017. óta adtam, adom át a tudásomat az online vállalkozástámogatás terén. Diplomám megszerzése után meghívtak a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Humán Fejlesztési és Művelődéstudományi Intézetébe, ahol különböző kurzusokon tanítok, például konfliktuskezelést, kommunikációt, pályaválasztást és emberi erőforrás tanácsadást.

A 2025-ös tavaszi szemeszterben lehetőséget kaptam egy önálló kurzus indítására “Virtuális asszisztencia, avagy az online munkavégzés alapjai” címmel, amely szintén hozzájárul a VA-k ismertségének és elismertségének növeléséhez a felsőoktatásban. Emellett 2025 márciusában meghívást kaptam a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Jövő Vezetői Programjának kerekasztal-beszélgetésére, ahol a digitális asszisztencia témájában oszthattam meg tapasztalataimat és ismereteimet a résztvevőkkel:

Azon dolgozom, azon dolgozunk, hogy a virtuális asszisztencia megbecsült, izgalmas, érdekes és különleges legyen. Olyan, ahol Te és az ügyfél is elégedettek lesztek. Ismerd meg a Virtuális Asszisztensek Magyarországon Egyesületet és ha számodra is fontos ez a cél, tartozz közénk, segítsük a fölemelkedést közösen! Mert csak EGYÜTT sikerülhet!

https://vamagyarorszag.hu/

Ha úgy gondolod, hogy hasznos volt a bejegyzés, oszd meg bátran. Forrásként kérlek tüntesd föl ezt a cikket aktív linkkel! Köszönjük szépen.

További cikkek

Papírmentes iroda – akár home officeban is

Papírmentes iroda – akár home officeban is

Papírmentes iroda – akár home officeban is Az üzleti világ folyamatosan változik, a cégek egyre inkább a fenntarthatóság és a digitalizáció felé fordulnak. A papírmentes iroda kialakítása pedig nem trendi kezdeményezés, hanem egy átfogó stratégia, amely számos...

Virtuális Asszisztens, mint értékesítő

Virtuális Asszisztens, mint értékesítő

Virtuális Asszisztens, mint értékesítő Az értékesítő virtuális asszisztens (VA) szerepe nagyban függ attól, hogy egy vállalkozásnak milyen típusú értékesítési támogatásra van szüksége. Tapasztalataim szerint az értékesítő VA-k két fő területen tudják támogatni a...

Üdvözlünk!
Neked csak 1%, nekünk viszont rengeteget jelent, hogy működtetni tudjuk Egyesületünket, amivel munkához segíthetünk számos virtuális asszisztenst, s magasan képzett támogatót biztosíthatunk a vállalkozásoknak.