Barion Pixel

Virtuális asszisztencia: tényleg rosszul fizető, unatkozó anyukameló?

Tavaly július óta minden nap posztolunk a social média csatornáinkon. Vegyesen provokatív, informatív bejegyzéseket írunk, hogy minél jobban megismerjünk Benneteket virtuális asszisztenseket, illetve a megrendelők, potenciális ügyfelek véleményét az ilyesfajta vállalkozástámogató munkáról. A közelmúltban is volt egy komoly hullámokat korbácsoló írásunk. Annak kapcsán született kommentek inspirálták ezt a cikket is. Többek között ilyen a kialakult kép:

“A tipikus virtuális asszisztens egy semmilyen komoly tudással nem rendelkező, unatkozó anyuka, aki két mosás között végzi a munkáját” – gondolják sokan.

Mások szerint a “tipikus virtuális asszisztens egy flancos kávézóban indokolatlanul drága kávét kortyolgató digitális nomád aki, ha eszébe jut dolgozik kicsit”.  

Tisztán látszik, hogy a virtuális asszisztensekről számos sztereotípia és félreértés kering, olyanok, amelyek gyakran leegyszerűsítik vagy torzítják a valóságot.

Mert egyikük sem a tipikus VA. De akkor mi az igazság?

Te (is) tehetsz róla!

Mármint arról, hogy mindössze ez a két szélsőséges kép él a köztudatban, ami egyben azt is jelenti (vagy sugallja), hogy mindössze 2-féle virtuális asszisztens van: a sikeresek – akik délben chai latte-t kortyolgatva chillezgetnek egy kávézóban, vagy egy tengerparton imitálják a munkát kinyitott laptoppal, koktéllal – és vannak a sikertelenek (például a kényszervállalkozó anyukák) akik fillérekért dolgozgatnak valamit, gyereknevelés közben, vagy a munka után…

Az igazság azonban ennél árnyaltabb.

A láthatatlan virtuális asszisztensek

Mert van egy harmadik csoport. A láthatatlanok.

Ők azok, akik nem borzolják a kedélyeket felesleges és hazug képekkel, de arra sincsen szükségük, hogy minden VA kereső poszt alá írják, hogy “PM sent”, vagy „küldtem üzenetet az engedélykérések között lesz”.

És ők, a láthatatlanok vannak a legtöbben.

Általában diplomás, nyelveket beszélő, valamilyen szakterületen valós tudással rendelkező olyan virtuális asszisztensek, akik az általuk meghatározott munkaidőben és napirenddel dolgoznak a partnereiknek.

Alulértékelt pálya és így akarsz kitörni?

Kétségtelen, hogy a virtuális asszisztencia – mint pálya – alulértékelt (ezt látjuk a felmérésünkből is, aminek eredményét először 2025.03.22-én publikálunk a konferenciánkon. Ugye jössz? ).

Lehet, hogy éppen amiatt, mert nem szabályozott, és nincs belépési küszöb.

A mai napig azt látjuk, ahogy futószalagon érkeznek a „képzést” és „oklevelet” szerzett VA-k, nagy reményekkel. Az amúgy is telített (?) piacra.  Persze amikor és aki „képzik őket” nos, szerinte soha nem telített (és nem is lesz az) a piac, aminek látszólag picit ellentmond, hogy bármilyen VA kereső poszt alatt – például a hazai legnagyobb VA piactéren – hemzsegnek a reménybeli jelöltek és mindenkinek mindig van éppen „szabad kapacitása”. (Ehhez, a jelentkezőkhöz képest érdemes megnézni, hogy hány #kínál VA hirdetést látunk az említett csoportban. Azok ugyanis az admin által szűrt hirdetések, s csak valóban VA vállalkozóként működők hirdethetnek)

Leszögezhetjük tehát, hogy az online asszisztencia nem kapja meg a megfelelő megbecsülést. Az egyik oka ennek az, hogy a társadalom nem ismeri fel a virtuális asszisztensek által nyújtott értéket: mert nem teszünk róla együtt, egységesen fellépve. Sokan még 2025-ben is úgy gondolják, hogy a virtuális asszisztens munkája egyszerű adminisztratív feladatokra korlátozódik és nem látják a „láthatatlan VA-kat”. Azokat, akik valóban sikeresek, alkalmasint külföldre, vagy külföldi céggel is dolgoznak.

És a világon semmi szükségük arra, hogy „közösségi médiában állandóan posztoljanak” és arra sem, hogy a „asszisztenst keresek nem horror áron” felhívásra azonnal jelentkezzenek.

Megesz a pszichológia: azaz mit csinálsz rosszul

Különös a pszichológia. Kapargassuk meg a felszínt.

Mivel nagy a verseny, sok-sok virtuális asszisztens szeretné, hogy ismertebb és elismertebb legyen (és akár rajta keresztül az egész VA világ) hogy unikális, hogy több legyen a munkája a pénze és valóban megéljen ebből a vállalkozásból.

Azt tanulta, olvasta, látta, hogy ehhez ki kell tűnni.

És éppen ezzel rontják/rontjuk el. Azzal, hogy kiposztoljuk azt, amikor kávé mellett üldögélünk a kávézóban és ott „dolgozunk”. Vagy a tengerparton. (Ez az életérzés csábító lesz annak, aki Hozzád hasonlóan szabad akar lenni és a Te inspirációdra ő is virtuális asszisztens akar lenni. Ha Te is a VA képzők, VA mentorok táborát erősítenéd, akkor valóban ez a Te kommunikációs utad.)

És persze azzal is, hogy amikor valaki X Forintos órabérért (vagy nem horror áron, névtelenül, posztban) keres azt sem tudjuk milyen feladatra VA-t, kilencvenen jelentkeznek rá.

Ha azt akarjuk (vagy akarod), hogy helyed legyen a piacon, akkor ne tedd egyiket sem, mert éppen azoknak van komoly szerepük, akik nem pazarolják az idejüket ezzel.

Igaz, nekik – a legtöbbjüknek – sokkal komolyabb kompetenciáik vannak annál, mint hogy „kezelem a bejövő e-maileket” vagy „megoldom a közösségi média jelenlétedet” jelentsen is ez bármit.

Hogyan lesz megbecsültebb az online vállalkozástámogatás? 

Változtatni kell! Közösen! Összefogva!

A virtuális asszisztenseket csak egyszerű adminisztratív feladatok végrehajtóinak tekintik, miközben sokan közülük széles körű szakmai tudással és készségekkel rendelkeznek: értenek a marketinghez, a projektmenedzsmenthez vagy akár a technikai támogatáshoz is. Emellett egyre többen specializált, speciális tudást igénylő szolgáltatást nyújtanak, amelyek túlmutatnak az alapvető adminisztratív feladatokon. Sok VA fordít, honlapot fejleszt, akár pénzügyi területen is segíti a cégeket.

Fontos, hogy ne lázadjunk feleslegesen: értsük meg a jelenlegi helyzetünket és mi magunk tegyünk ellene!

Lehet, hogy hosszú távon az a megoldás, hogy idővel kikopik a „virtuális asszisztens vagyok, leveszem a terhet a válladról, hogy te a fontos dolgokkal foglalkozhass” ezerszer olvasott mondat és a valódi, kézzelfogható tudásra helyeződik át a fókusz.

Mi pontosan ezért hoztuk létre ezt az Egyesületet 2021-ben. Ebben, a változásban segítünk azzal, hogy egyfajta ernyőszervezet vagyunk, amihez bárki csatlakozhat, aki saját vállalkozása keretében nyújt online szolgáltatást vállalkozók részére. Mert szerintünk ez a VA jövője. És nekünk nem gond, ha elhagyod – vagy sosem volt –  a titulusodból a “virtuális asszisztens” cimkét.

Csatlakozz hozzánk!

Cikkünk itt folytatódik

Ha úgy gondolod, hogy hasznos volt a bejegyzés, oszd meg bátran. Forrásként kérlek tüntesd föl ezt a cikket aktív linkkel! Köszönjük szépen.

További cikkek

Ez nem szakma – hanem valami sokkal több

Ez nem szakma – hanem valami sokkal több

📌 Ez nem szakma – hanem valami sokkal több Miért nem kérünk önéletrajzot a VA-któl, és miért lenne ideje tisztán látni végre? Virtuális asszisztensként te is szembesültél már azzal a kérdéssel, hogy „milyen végzettséged van hozzá”?Vagy hogy „küldj önéletrajzot”,...

Üdvözlünk!
Neked csak 1%, nekünk viszont rengeteget jelent, hogy működtetni tudjuk Egyesületünket, amivel munkához segíthetünk számos virtuális asszisztenst, s magasan képzett támogatót biztosíthatunk a vállalkozásoknak.